Jadwiga Rappé

Jadwiga Rappé

alt

Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich.
Absolwentka Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Uczennica Prof. Zofii Brégy oraz absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Artysza.
Laureatka I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku i zdobywczyni Złotego Medalu na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux. Za nagrane wraz z Mają Nosowską 3 Fragmenty Poematów J. Kasprowicza Szymanowskiego Artystka została wyróżniona w roku 1982 nagrodą Polskiego Radia.
Jadwiga Rappé jest śpiewaczką oratoryjno-kantatową, wykonującą utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności. Dysponuje ogromnym repertuarem pieśniarskim, prezentując kilkanaście zróżnicowanych stylistycznie programów recitalowych. W repertuarze Jadwigi Rappé są również partie altowe w operach Glucka, Haendla, Ponchiellego, Verdiego i Straussa.
Występuje z koncertami w najsłynniejszych salach koncertowych świata, współpracując z dyrygentami tej miary, co Riccardo Chailly, Sir Colin Davies, Nikolaus Harnoncourt, Lorin Maazel, Kent Nagano, Armin Jordan, Marek Janowski, Krzysztof Penderecki, Antoni Wit.
Artystka brała udział w tak renomowanych festiwalach jak Salzburger Festspiele, Brucknerfest Linz, Maggio Musicale Firenze, Wien Modern, Musiksommer Leipzig, Warszawska Jesień czy Wratislavia Cantans.
Jest bardzo często zapraszana do wykonań muzyki Mahlera, którego wszystkie partie pisane na głos altowy ma w swoim repertuarze. Bierze też udział w prawykonaniach dzieł współczesnych jak Siedem Bram Jerozolimy Pendereckiego, Missa pro pace Kilara, III Symfonii Mykietyna, opera Czarodziejska Góra Mykietyna, a także w prawykonaniach utworów powstałych z myślą o jej oryginalnym altowym głosie jak utwory Łuciuka, Mossa, Baculewskiego.
Jej wielkim sukcesem stała się partia bogini Erdy w tetralogii Pierścień Nibelunga Wagnera. Artystka kreowała ją podczas produkcji premierowych w Deutsche Oper Berlin, Covent Garden, Operze Królewskiej w Brukseli, na Festiwalu w Orange, w Wiener Staatsoper, w Operze we Frankfurcie n/Menem, w Grand Theatre w Genewie i wielu innych. Dokonała też nagrania tej partii dla EMI pod dyr. Bermnarda Haitinka. Z wielkim powodzeniem wykonywała też partie Gaei/ Daphne oraz Klitamnestry /Elektra, prezentowane przez Artystkę na scenach Deutsche Oper w Berlinie i Opera du Rhin w Strasburgu , a także podczas wielu wykonań koncertowych na całym świecie.
Dyskografia artystki obejmuje 52 pozycje, głównie dla firm: BMG Music, Teldec, Erato, Denon, Orfeo, Philips, Decca, Chandoz, CD-Accords , Naxos i DUX. Wiele płyt nagranych z jej udziałem uzyskało wyróżnienia międzynarodowe, 8 z płyt nagranych w Polsce uzyskało nagrody Fryderyka, a dalszych 10 było mianowanych do tej nagrody. Requiem Polskie Pendereckiego nagrane z udziałem Artystki dla firmy Naxos zostało nominowane do nagrody Grammy2005. Płyta Moniuszko Pieśni nagrana wspólnie z Mają Nosowską uzyskała w 2011 we Francji nagrodę Orphee d'Or, przyznawaną przez Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie pieśni. W roku 2012 podobne wyróżnienie uzyskało nagranie live Das Lied von der Erde Mahlera z WOSPRiTV pod dyr. Michaela Zilma.
Jadwiga Rappé jest często zapraszana do udziału w jury konkursów wokalnych w kraju i zagranicą, prowadzi kursy mistrzowskie. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina oraz akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. W latach 2006-2009 była prezesem zarządu Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.