Joanna Freszel

Joanna Freszel

sopran

www. joannafreszel.com
Ukończyła Wydział Wokalny oraz Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Jadwigi Rappé, w 2013 została odznaczona medalem Magna cum Laude dla najlepszego absolwenta uczelni.
Artystka otrzymała szereg nagród i wyróżnień na wielu krajowych i zagranicznych konkursach, jest zdobywczynią Paszportu Polityki (2017).
Artystka z powodzeniem sięga do dzieł wszystkich epok. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej.
Koncertowała w kraju i za granicą z takimi orkiestrami jak NOSPR, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Symfoniczne Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii w Szczecinie, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Österreichisches Ensemble für Neue Musik (Austria), występując pod batutą takich dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Krzesimir Dębski, Jerzy Salwarowski, Marek Moś, Paul Esswood, Wim Boerman, Tadeusz Strugała, Jacek Rogala, Adam Klocek, Arturo Tamayo czy Michał Dworzyński.
Brała udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (2010, 2015, 2016, 2017), festiwalu Contrechamps Festival w Genewie, Saaremaa Opera Days w Estonii, Melos-Étos w Bratysławie oraz na festiwalu 7 Nurtów i 7 Premier, zorganizowanym z okazji Jubileuszu 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich.
Śpiewała partię Małgorzaty w operze Faust Gounoda w Estońskiej Operze Narodowej, partię Maszyna w operze Nici K. Wołka w NFM we Wrocławiu, partię Susanny w operze Figaro gets a divorce E. Langer i D. Pountneya w Teatrze Wielkim w Poznaniu, partię Psyche w Erosie i Psyche w TWiON w Warszawie.
W 2015 roku nakładem wytwórni DUX, ukazała się debiutancka płyta artystki pt. real life song, na której znalazły się napisane specjalnie dla niej utwory polskich kompozytorów młodego pokolenia. Album otrzymał nominacje do nagrody Fryderyk 2016 oraz nagrodę Orphée d'Or przyznawaną przez Academie du Disque Lyrique za najlepszą interpretację muzyki współczesnej.