Pavlo Tolstoy

Pavlo Tolstoy

tenor

Urodził się we Lwowie (Ukraina). Tam też w 2005 r. ukończył studia muzyczne w klasie jednego z najwybitniejszych ukraińskich śpiewaków - Romana Witoszyńskiego.
W latach 2002-2005 był solistą Opery Lwowskiej, gdzie wystąpił w takich partiach jak Alfred w Zemście nietoperza Straussa, Beppo w Pajacach Leoncavalla, Dancairo w Carmen Bizeta, Alfred w Traviacie Verdiego, Leński w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Stefan w Strasznym Dworze Moniuszki.
W latach 2005-2007 był solistą Opery Wrocławskiej, gdzie kreował takie partie jak Młody Król w Hagith Szymanowskiego, Pasterz w Królu Rogerze Szymanowskiego, Ferrando w Cosi fan tutte Mozarta, Tamino w Czarodziejskim flecie Mozarta, Rudolf w Cyganerii Pucciniego.
W latach 2007-2017 był solistą Opery Nova w Bydgoszczy, gdzie wystąpił m.in. jako Ismaele w Nabucco Verdiego, Pinkerton w Madama Butterfly Pucciniego, Alfred w Traviacie Verdiego, Nemorino w Napoju miłosnym Donizettiego, Isep w Giocondzie Ponchiellego, Otokar w Baronie Cygańskim Straussa i Rudolf w Cyganerii Pucciniego.
Od sezony 2017/18 jest solistą Opery na Zamku w Szczecinie.
Artysta współpracuje także z operami w Krakowie i Gdańsku oraz z Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie wystąpił w partii Alfreda w nowej inscenizacji opery Verdiego Traviata w reż. Mariusza Trelińskiego. Wcześniej w Operze Narodowej śpiewał role Lorda Buklawa i Normana w Łucji z Lammermooru Donizzetiego oraz Josego w Przysiędze Tansmana.
Pavlo Tolstoy ma na swoim koncie również występy w renomowanych teatrach za granicą, m.in. wystąpił w partii Pasterza w Królu Rogerze Szymanowskiego w Teatro Liceu w Barcelonie, w Teatrze Mariinskim w Sankt Petersburgu oraz na Festiwalu w Edynburgu pod dyr. V. Gergieva, na Festivalu Aix-en-Provence (Ognisty Ptak Prokofiewa).
Artysta ma swoim repertuarze również utwory oratoryjno-kantatowe, w których wziął udział występując w wielu filharmoniach w kraju i za granicą, m.in. w Filharmonii w Brukseli, gdzie ostatnio wziął udział w wykonaniu III Symfonii K. Szymanowskiego pod dyrekcją Mo A. Wita.