Rafał Tomkiewicz

Rafał Tomkiewicz

kontratenor

Rafał Tomkiewicz ukończył w 2018 r. klasę śpiewu prof. Artura Stefanowicza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2017/19 był członkiem Programu Kształcenia Młodych Talentów - Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie, kształcąc się pod kierunkiem m.in. Matthiasa Rexrotha, Hedwig Fassbender, Eytana Pessena.
Zadebiutował w 2017 roku w tytułowej roli w operze Il Giasone Cavalli’ego a następnie w 2018 roku wystąpił w roli Nino w operze Il Trespolo tutore Alessandro Stradelli, obie produkcje w Collegium Nobilium w Warszawie.
Od tego momentu artysta występuje na takich scenach jak Theater an der Wien/Kammeroper w Wiedniu (G.F.Hänedel „Giustino” – Anastasio, A.Vivaldi „Bajazet” – Tamerlano, R.Cavalli „Il Giasone” - Giasone, „Saul” – Witch of Ender, Teatro Comunale w Bolzano (Włochy), w Operze w Biel/Bienne (Szwajcaria) – P.Eötvös „Radames” - Radames, Teatrze Wielkim w Poznaniu G.F.Händel „Giulio Cesare” - Tolomeo, „Jephta” – Hamor, Meiningen Staatstheater „Amadigi di Gaula” – Amadigi, Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie G.F.Händel „Rodelinda” - Unulfo, na festiwalach Dramma per Musica w Warszawie, Alessandro Stradella w Vitebro ( Włochy), jak również w salach koncertowych Genewy, Lozanny, Bydgoszczy czy Warszawy.
Rafał Tomkiewicz występował z takimi dyrygentami jak m.in. P.Esswood, Ch.Moulds, B.Bayl, K.Garstka, L.Stawarz, R.Diaz-Cajamarca, M.Chryssicos, A.Cremonesi czy A.de Carlo.
Artysta jest zapraszany przez takie orkiestry jak Freiburger Barockorchester, Mare Nostrum, Royal Baroque Ensemble, Bach Consort Wien, Capela Regia Polona i wiele innych.
W 2019 ukazało się pierwsze światowe nagranie DVD opery A.Stradella ‘Il Trespolo tutore” gdzie partię Nino wykonywał Rafał Tomkiewicz pod dyrekcją A.de Carlo dla firmy DUX , a w październiku 2020 miało premierę nagranie CD z tą operą dla firmy Arcane.