Aleksander Kunach

Aleksander Kunach

tenor

Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Knetiga. Naukę kontynuował w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie pod kierunkiem prof. Toma Krause.
Jeszcze podczas studiów zdobył Nagrodę Specjalną na V Międzyuczelnianym Konkursie Pieśni polskiej w Warszawie , rok później został laureatem Konkursu Wokalnego w Dusznikach – Zdroju, w 2006 roku otrzymał Nagrodę w Konkursie Młodych Twórców zorganizowanym przez Fundację Kultury, a w 2009 r. został laureatem III Nagrody oraz Nagrody Specjalnej na IV Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim w Pradze.
Od 2010 r. regularnie gości na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a w 2012 r. nawiązał współpracę z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku. W 2015 r. zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie partią Damazego w Strasznym dworze Moniuszki. W repertuarze ma Wiele partii operowych, m.in. role: Tamina w Czarodziejskim Flecie, Tytusa w Łaskawości Tytusa, Ferranda w Cosi fn Tutte Mozarta, hrabiego Almavivy w Cyruliku Sewilskim, Don Ramiro w Kopciuszku Rossiniego, czy Toma Rakewella w Żywocie rozpustnika . Koncertuje w kraju i zagranicą. Występował z takimi dyrygentami jak Jacek Kaspszyk, Michał Klauza, Jerzy Salwarowski, Łukasz Borowicz, Paul McCreesh, Paul Goodwin, Benjamin Bayl, Friedrich Haider.
Jest obdarzony pięknym, lirycznym tenorem o wyjątkowo czystym, miękkim i pełnym blasku brzmieniu.