Dorota Cybulska-Amsler

Dorota Cybulska - Amsler

klawesyn, kierownictwo muzyczne

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina w Warszawie .
Jako laureatka konkursu młodych talentów w Słupsku otrzymała stypendium rządu francuskiego na studia w Paryżu gdzie doskonaliła swoje umiejętności u Huguette Dreyfusa i Kenetha Gilberta. Następnie rozpoczęła studia w konserwatorium w Genewie w klasie klawesynu Christiany Jaccottet, które ukończyła z pierwszą nagrodą.
W roku 1983 wygrała międzynarodowy konkurs klawesynowy w Brugii, który otworzył jej wiele scen koncertowych Europy. Koncertowała na wielu festiwalach muzycznych m. in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Polsce, z takimi zespołami jak Ensemble 415 Chiary Banchini, Orkiestrami Kameralnymi Lozanny i Genewy, Orchestre de la Suisse Romande czy The Chamber Orchestra of Europe. Dokonala wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jej poszukiwania muzykologiczne repertuaru XVII-go wieku pozwoliły m. in. na pierwsze nagranie utworów J. J. Fuxa oraz kantat Nicolo Porpory z Arturem Stefanowiczem (dla Naxos), które spotkały się ze znakomitym przyjęciem przez krytyków muzycznych.
Dorota Cybulska-Amsler koncertuje również w Polsce, występowała m. in. na festiwalach Wratislavia Cantans czy w Łańcucie, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Wawelu, jako solistka i jako kameralistka z takimi solistami jak Jadwiga Rappé czy Artur Stefanowicz.
Jest profesorem klasy klawesynu w Konserwatorium w Genewie.
Krytyka muzyczna podkreśla w wykonawstwie Doroty Cybulskiej-Amsler jej „znakomitą wirtuozerię i doskonałe opanowanie sztuki rubato oraz pełną fantazji włoską ornamentację” (Neue Zurcher Zeitung), „porywającą i dynamiczną grę” (Repértoire), „grę pełną temperamentu i swobody połączonej z wielką dbałością o styl” (Ruch Muzyczny), „wirtuozerię nadającą każdemu utworowi swoisty koloryt, grę niesłychanie rytmiczną i pulsacyjną wprawiającą słuchacza w choreograficzną frenezję” (Diapason).