Kacper Szelążek

Kacper Szelążek

kontratenor

Kacper Szelążek ukończył studia wokalne w 2016 na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Artura Stefanowicza.
Debiutował w 2013 w partii Nerona w Koronacji Poppei Monterverdiego, którą z wielkim sukcesem wykonywał w Collegium Nobilium w Warszawie a w 2015 w Salle Franc Martin Auditorium w Genewie.
W 2013 jako najlepszy młody muzyk roku otrzymał od Polskiego Radia propozycję nagrania utworów Szymanowskiego oraz reprezentowania Polski na Konkursie Młodych Talentów EBU w Bratysławie (International Forum of Young Performers New Talent).
Od tego momentu występował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatro Ristori w Weronie, Teatro Thalia w Lisbonie, Sali Koncertowej Muzeum Puszkina w Moskwie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, na Festiwalu Dramma per Musica w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.
W swoim repertuarze posiada takie role jak Neron w Koronacji Poppei Monteverdiego i w Agrippinie Haendla, Bertarido w Rodelindzie Haendla, Ariodante w Ariodante Haendla, Gilada w Farnace Vivaldiego, Eliogabaldo w Eliogabaldo Cavallego jak również partie oratoryjne i kantatowe, m.in. Pasje J. S. Bacha, kantaty Haendla, Porpory czy Vivaldiego. Artysta posiada także duży repertuar pieśniarski.
W maju 2016 otrzymał nagrodę Carlo Maria Giulini’ego na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.
W sezonie 2017/18 artysta wystąpił m.in. w Operze w Amsterdamie w La morte d’Orfeo Landiniego pod dyrekcją Christophe Rousset i z orkiestrą Les Talens Lyriques oraz w NOSPR w Katowicach z recitalem arii operowych. Sezon 2018/19 Kacper Szelążek rozpoczął wykonaniem partii Gilada w Farnace Vivaldiego w Teatrze Stanisławowskim w Warszawie a następnie wystąpił w partii tytułowej w Juliuszu Cezarze Haendla w Teatrze Wielkim w Poznaniu pod dyrekcją Paula Esswooda.
W 2019 roku artysta zadebiutuje na Boston Early Music Festiwal w nowo odkrytej operze Agostino Steffaniego Orlando generoso w roli Medora (opera zostanie nagrana dla firmy Erato) oraz wystąpi w roli Eunuco w La Finta Pazza Francesco Sacratiego, w produkcji Opery w Dijon pod dyrekcją Leonardo Garcia Alarcona, z dalszymi przedstawieniami w Genewie i Versailles. Ponadto we wrześniu 2019 artysta wystąpi w partiach Narciso w Agrypinie i Tolomeusza w Juliuszu Cezarze Haendla w produkcji zespołu muzycznego Les Telens Lyriques pod dyrekcją Christophe Rousset w Theâtre des Champs Elysées w Paryżu i na Festiwalu Enescu w Bukareszcie.