Kacper Szelążek

Kacper Szelążek

kontratenor

Kacper Szelążek ukończył studia wokalne w 2016 na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Artura Stefanowicza.
Debiutował w 2013 w partii Nerona w Koronacji Poppei Monterverdiego, którą z wielkim sukcesem wykonywał w Collegium Nobilium w Warszawie a w 2015 w Salle Franc Martin Auditorium w Genewie.
W 2013 jako najlepszy młody muzyk roku otrzymał od Polskiego Radia propozycję nagrania utworów Szymanowskiego oraz reprezentowania Polski na Konkursie Młodych Talentów EBU w Bratysławie (International Forum of Young Performers New Talent).
Od tego momentu występował m.in. w Théâtre des Champs Élysées, Theatre des Versailles, Amsterdam Opera, Opera Dijon, Teatro Ristori w Weronie, Polskiej Operze Królewskiej, Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Królewskim w Warszawie, Boston Early Music Festival, Festiwal Enescu w Bukareszcie, Festiwal Dramma per Musica w Warszawie, Victoria Hall w Genewie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Sala Koncertowa Polskiego Radia w Warszawie, NOSPR w Katowicach i wiele innych.
W swoim repertuarze ma takie role jak Nerone w „Koronacji Poppei” Monteverdiego, Nerone / Narciso w „Agrippinie”, Bertarido w „Rodelindzie”, Ariodante w „Ariodante” Händla, Gilade w „Farnace” Vivaldiego, Eliogabaldo w „Eliogabaldo” Cavalliego, Cesare / Tolomeo / Sesto w „Giulio Cesare” Händla, Eunuco w „La finta Pazza” Sacrati, Medoro w „Orlando generoso” Steffani.
W maju 2016 otrzymał nagrodę Carlo Maria Giulini’ego na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.
Kacper Szelążek występował z takimi orkiestrami jak Les Talens Lyriques, Capella Mediteranea, Royal Baroque Ensemble, MACV, Capela Regia Polona pod baututą Rousset, Allarcón, Esswood, Stawarz, O’Dette, Stubbs, Passerini, Garstka, Pluhar i wieloma innymi. Jego plany na przyszłość obejmują występy w Theater des Versailles, Opera Dijon, Polskiej Operze Narodowej, Polskiej Operze Królewskiej, Filharmonii Łódzkiej, Festiwalu Drotningholm, Festiwalu Dramma per Musica i innych.