Paweł Paszta

Paweł Paszta

reżyser

W latach 2003-2008 studiował na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, zaś w latach 2007-2012 na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej (dyplom w 2012r. z wyróżnieniem, spektakl Pokojówki). W roku 2020 obronił dysertację doktorską na temat opery barokowej i otrzymał tytuł doktora sztuki. Jego dotychczasowe prace teatralne były prezentowane na Bydgoskim Festiwalu Operowym (Dziady-Widma - również zarejestrowane i emitowane w TVP Kultura, a także Il Trespolo Tutore), na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (Miarka za miarkę), na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (słuchowisko Fragmenty listów miłosnych), na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie (Pokojówki), na Festiwalu Oblicza Teatru w Polkowicach oraz na Festiwalu Simhat Haim w Jarocinie i Krotoszynie (Opowiadania nie tylko dla dzieci), na Festiwalu Talia w Tarnowie (Napis), a także na Festiwalu Interpretacje w Katowicach (Cicha noc - w konkursie spektakli TV). Jesienią 2010r. ukończył 6-tygodniowy międzynarodowy kurs Teatru i Kultury Japońskiej organizowany przez UNESCO Chair w Bukareszcie pod okiem japońskich mistrzów noh, butoh i kabuki. W marcu 2012 r. brał udział w międzynarodowych warsztatach nowej dramaturgii i sztuki teatralnej "FIND plus" w teatrze Schaubühne w Berlinie pod kierunkiem Thomasa Ostermeiera.
Zrealizował dotychczas spektakle w Teatrze Żydowskim w Warszawie (m.in. Koszałki opałki, Opowiadania nie tylko dla dzieci, Królestwo wszechwanny), Teatrze Collegium Nobilium (Pokojówki, Il Trespolo Tutore), Teatrze Norwida w Jeleniej Górze (Miłość i polityka), Teatrze Rozrywki w Chorzowie (musical Czarno na białym), Teatrze Współczesnym w Szczecinie (Pustostan), Teatrze Horzycy w Toruniu (m.in. Napis, Hamlet oraz Koncert marzeń).
W 2016 roku ukończył mistrzowski kurs reżyserii filmowej w Szkole Wajdy, a w roku 2017 zrealizował debiut w teatrze TV w ramach cyklu Teatroteka. Spektakl Cicha noc otrzymał trzy nagrody na festiwalu Teatroteka Fest w lutym 2018, a także nagrodę Gold Remi w kategorii 'dramatic original' na Worlfest Houston Festival..
Jako pedagog w latach 2012-2017 w jednym z warszawskich gimnazjów realizował autorskie lekcje teatralne. Połączeniem pracy pedagoga i reżysera była również dwukrotna współpraca z Wydziałem Śpiewu Klasycznego Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Stworzył tam Utwór o muzyce (2011) - oparty na słynnych ariach, duetach i pieśniach oraz Pałac duchów (2013) - w całości oparty na kompozycjach Stanisława Moniuszki. W kwietniu 2013 poprowadził praktyczną część seminarium dla pedagogów szkół muzycznych p.t. Moniuszko znany i nieznany - praca nad aktorską interpretacją Moniuszki. W latach 2015-2018 prowadził również autorskie zajęcia teatralne na Wydziale Wokalnym w Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera przy ul. Miodowej w Warszawie.
W latach 2013-2019 pracował także na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie m.in. prowadzi zajęcia z seminarium reżyserskiego dla studentów Wydziału Reżyerii i Wydziału Aktorskiego. Współpracował także przy projekcie międzyuczelnianym tzw. Instytutu Opery.
W marcu 2018 wyreżyserował barokową operę Alessandra Stradelli Il Trespolo Tutore. Było to pierwsze wystawienie dzieła po premierze w 1679. Spektakl został sfilmowany i wydany na DVD przez wydawnictwo DUX, otrzymując pozytywny odbiór zagraniczny (cztery gwiazdki w magazynie Classica, a także nagroda Supersonic Pizziccato). W lipcu 2019 pracował jako reżyser przy projekcie operowym Stradella Young Project w Rzymie.
W latach 2017-2021 Paweł Paszta pełnił funkcje zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, a także zastępcy dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt oraz Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt.