Robert Gierlach

Robert Gierlach

bas-baryton

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Kazimierza Pustelaka. Artysta otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Viottiego w Vercelli we Włoszech i Nagrodę Publiczności na Konkursie im. Alfredo Krausa w Las Palmas.
Już jako student rozpoczął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, śpiewając w Weselu Figara i Don Giovannim Mozarta. W tym czasie występował również w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie jako Don Basilio w Cyruliku sewilskim Rossiniego. Z zespołami tych teatrów odbył liczne podróże zagraniczne m.in. w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Japonii.
Robert Gierlach występuje na prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych Europy, Ameryki Północnej i Japonii. Śpiewał m. in. na takich scenach jak Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Filarmonico w Veronie, Teatro Comunale w Bolonii, Teatro dell’ Opera w Rzymie, Teatro dell’ Maggio Musicale Fiorentino we Florencji, Teatro G. Verdi w Trieście, Teatro alla Scala w Mediolanie, Grand Theatre w Genewie, Opera w Nicei, Opera w Marsylii, Theatre des Champs-Elysees w Paryżu, Opera Flandryjska w Anwerpii, Opera du Montreal, Opera w Ottawie, New York City Opera, Lyric Opera w Baltimore, Detroit Opera House, Arizona Opera, Cleveland Opera, Florida Grand Opera w Miami, Opera w Saint Louis, Theatre w Cape Town (RPA), współpracował z takimi zespołami jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker, Orkiestra Szwajcarii Romańskiej w Genewie i Lozannie, Orkietra Filadelfijska, Orchestre National de France, I Solisti Veneti, City of Birmingham Orchestra, Rundfunk Sinfonieorchester Berlin, Dresdner Rundfunk Orchester, NHK Tokyo Orchestra. Artysta brał udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. Festiwal Operowy w Glyndebourne, Salzburger Festspiele, BBC Proms (Royal Albert Hall), Berliner Festwoche, Schleswig-Holstein Festival, Wratislavia Cantans, Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracował z wieloma znanymi dyrygentami takimi jak: Sir Simon Rattle, Sir Yehudi Menuhin, Nello Santi, Charles Dutoit, Jeffrey Tate, Rafael Fruhbeck de Burgos, Vladimir Jurovski, Daniele Gatti, Vladimir Gergiew, Christian Thielemann, Jan Krenz, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Gabriel Chmura, Jerzy Semkow, Antoni Wit.