Ryszard Minkiewicz

Ryszard Minkiewicz

tenor

Absolwent Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Śpiew solowy studiował w klasie prof. Piotra Kusiewicza.
Laureat nagrody specjalnej na III Konkursie Wokalnym im. A. Sari w Nowym Sączu oraz III Nagrody i nagrody Syndykatu Dyrektorów Teatrów Francuskich na XXXVIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie.
Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i muzycznymi m.in. Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Krakowską, Warszawską Operą Kameralną, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, z Operą Wrocławską. Ma w swoim repertuarze partie w dziełach Rossiniego (Almaviva/Cyrulik Sewilski, Don Ramiro/La Cenerentola), Mozarta (Don Ottavio/Don Giovanni), Donizettiego (Ernesto/ Don Pasquale), Moniuszki (Damazy/Straszny Dwór), Czajkowskiego (Leński/ Eugeniusz Oniegin, Czekalinski/ Dama Pikowa), Verdiego (Casio/Otello, Alfred/ La Traviata), Wagnera (Steuermann/Latający Holender), Berga (Andres/Wozzeck), Straussa (Narraboth, Izraelita/Salome, Tanzmeister/Ariadne auf Naxos), Brittena (Chór Męski/Gwałt na Lukrecji), Szymanowskiego (Pasterz/ Król Roger), Straussa (Eisenstein/Zemsta Nietoperza), Gershwina (Sporting Life/Porgy and Bess), Bernsteina (Tony/West Side Story).
Brał udział w wielu festiwalach muzycznych m. in. Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Praska Wiosna, BBS Proms, Salzburgerfestspiele, Festiwal Operowy Telewizji Mezzo, Festival de Musica de Canarias w Las Palmas, Gaude Mater w Częstochowie, w Tallinie, Moskwie, Paryżu, koncertował w takich salach jak Royal Albert Hall w Londynie, Théâtre des Champs-Elysées i Théâtre du Châtelet w Paryżu, Felsenreitschule w Salzburgu, Konzerthaus w Wiedniu, Filharmonia Berlińska, Filharmonia w Pradze, Filharmonia w Bratysławie, Festival Hall w Osace, NHK Hall w Tokyo, Teatr Wielki w Moskwie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, występował pod takimi dyrygentami jak Menuhin, Rattle, Dutoit, Janowski, Gergiev, Penderecki, Krenz, Wit, Kord, Kaspszyk.
Ma na swoim koncie wiele nagrań radiowych i płytowych, m. in. dla wytwórni EMI nagranie partii Pasterza w operze Szymanowskiego Król Roger.
Ryszard Minkiewicz jest profesorem sztuk muzycznych Akademii Muzycznej w Gdańsku.